technika grzewcza
kotły na paliwo stałe
Od początku 2020r. możemy sprzedawać tylko takie urządzenia grzewcze, które posiadają certyfikat Ecodesign.
5 klasa kotła mówi o emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz określa minimalną sprawność cieplną kotła na poziomie 88%. Natomiast Ecodesign jest jeszcze bardziej restrykcyjny, bo oprócz wymogów normy dla 5 klasy określa graniczną wartość emisji tlenków azotu oraz sezonową efektywność energetyczną kotła.
Większa sprawność tych nowoczesnych kotłów przekłada się na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie. Kotły te są mniej awaryjne, większość z nich jest w pełni automatyczna, dzięki czemu mogą pracować nawet kilka dni na jednym zasypie paliwa.
Kotły spełniające wymagania Ekoprojektu w standardzie posiadają automatyczną zapalarkę, samoczyszczące się palniki. Wszystko po to, żeby na rynku zostały tylko kotły niskoemisyjne i w dodatku takie, które spełniają wymagania emisyjności i sprawności nie tylko wtedy, kiedy pracują z mocą nominalną, ale też zredukowaną, czyli w ich zwykłych warunkach pracy.
– kotły na pelet
– kotły na ekogroszek
Moc kotła należy zawsze dobrać indywidualnie do zapotrzebowania danego budynku. Nie warto kupować urządzeń o większej mocy.
kotły gazowe
– kotły gazowe atmosferyczne
Konwencjonalne (starego typu)
– kotły gazowe kondensacyjne
Mają zamkniętą komorę spalania, pobierają powietrze potrzebne do spalania z zewnątrz systemem kominowym rura w rurze lub rozdzielczym. Mają podwyższoną sprawność dzięki odzyskiwaniu ciepła kondensacji, najlepiej pracują przy ogrzewaniu niskotemperaturowym – najlepiej sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym.
– jednofunkcyjne
Kotły jednofunkcyjne jako samodzielne urządzenia realizują tylko jedną funkcję – przygotowują ciepłą wodę do celów ogrzewania. Żeby za ich pomocą podgrzać wodę do mycia trzeba dodatkowo zainstalować zasobnik na ciepłą wodę użytkową.
Częściej instalowane są w domkach jednorodzinnych z uwagi na większą przestrzeń, którą zajmują. Można podłączyć instalację cyrkulacyjną, więc obsłużą z powodzeniem więcej niż jedną łazienkę i daleko od siebie rozmieszczone punkty poboru ciepłej wody.
W przypadku braku dostępu do komina można zastosować przejście przez ścianę dwuścienną rurą wylotową. Ale to rozwiązanie dostępne jest tylko w domach jednorodzinnych i tylko dla kotłów o mocy nominalnej do 21kW.
– jednofunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem na cwu stojącym (lodówki)
Kotły gazowe z wbudowanym zasobnikiem stojącym, to komfort przygotowania ciepłej wody, możliwość podpięcia cyrkulacji oraz estetyczny wygląd. Wszystkie połączenia między kotłem a zasobnikiem ukryte są w obudowie, kocioł wyglądem przypomina lodówkę.
W przypadku braku dostępu do komina można zastosować przejście przez ścianę dwuścienną rurą wylotową. Ale to rozwiązanie dostępne jest tylko w domach jednorodzinnych i tylko dla kotłów o mocy nominalnej do 21kW.
– dwufunkcyjne
Kotły gazowe dwufunkcyjne łączą w jednej, kompaktowej obudowie dwie funkcje – przygotowania ciepłej wody do mycia i do ogrzewania pomieszczeń. Ciepła woda do mycia przygotowywana jest na bieżąco, w sposób przepływowy, w momencie odkręcenia kranu.
Stosowane są najczęściej w mieszkaniach, ale i w małych domach jednorodzinnych, gdzie wszystkie punkty poboru ciepłej wody są w niedalekiej odległości od kotła. Nie ma możliwości podłączenia cyrkulacji.
W przypadku braku dostępu do komina można zastosować przejście przez ścianę dwuścienną rurą wylotową. Ale to rozwiązanie dostępne jest tylko w domach jednorodzinnych i tylko dla kotłów o mocy nominalnej do 21kW.
– dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem cwu wiszącym
Gazowe wiszące kotły kondensacyjne z wbudowanym zasobnikiem wiszącym są niezawodne w przygotowaniu ciepłej wody, do tego nie zajmują dużo miejsca. Zasobnik gwarantuje dostęp do ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu. Gdy ciepła woda w zbiorniku wyczerpie się, kocioł podgrzewa ją nadal przepływowo. Dzięki obecności zasobnika jest możliwość podpięcia cyrkulacji.
Nadaje się do mieszkań i domów jednorodzinnych. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca.
W przypadku braku dostępu do komina można zastosować przejście przez ścianę dwuścienną rurą wylotową. Ale to rozwiązanie dostępne jest tylko w domach jednorodzinnych i tylko dla kotłów o mocy nominalnej do 21kW.
pompy ciepła
– Pompa ciepła typu monoblok
składa się z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, połączonych ze sobą rurociągiem wypełnionym czynnikiem grzewczym. Jest gotowa do zamontowania przez instalatora.
- wysoka efektywność pracy – COP > 4,0 oznacza, że pompa ciepła pracuje ze sprawnością większa niż 400% przy temperaturze powietrza 2°C
- funkcja grzania i chłodzenia zapewnia komfort cieplny latem i zimą
- modulowana moc grzewcza urządzenia gwarantuje produkowanie ilości ciepła zgodne z zapotrzebowaniem budynku
- urządzenie zapewnia dostarczanie ciepła do temperatury -20°C stopni na zewnątrz budynku
- zdalne sterowanie pompą ciepła przy wykorzystaniu wbudowanego modułu internetowego + brak dodatkowych kosztów w moduł internetowy
- cicha praca <40 dB(A) z odległości 1m
Moduł wewnętrzny w 4 wersjach do wyboru:
- z wbudowanym 184 litrowym zasobnikiem c.w.u. z wężownicą solarną
- z wbudowanym 190 litrowym zasobnikiem c.w.u bez wężownicy
- w wersji naściennej do samodzielnej pracy
- w wersji naściennej do współpracy z innym urządzeniem grzewczym.
Przeznaczone są do budynków mieszkalnych lub niewielkich obiektów komercyjnych. Urządzenie posiada regulator HMC 300 z wyświetlaczem kontrolującym ogrzewanie, chłodzenie oraz ciepłą wodę.
– Pompa ciepła typu split
składa się z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, połączonych ze sobą rurociągiem wypełnionym czynnikiem chłodniczym. Wymaga napełnienia glikolem, czym zajmuje się instalator z uprawnieniami chłodniczymi.
- rewersyjna pompa ciepła z funkcją grzania i chłodzenia zapewnia komfort cieplny latem i zimą
- modulowana moc grzewcza (technologia inwerterowa) od 25% do 100%
- współczynnik efektywności COP sięgający 4,8 przy temp. zewnętrznej 7 stopni oznacza, że urządzenie wytwarza ponad 4 x więcej energii niż pobiera do działania
- niższy koszt inwestycyjny w pompę ciepła typu split, powoduje szybszy zwrot inwestycji
- łatwa obsługa, dzięki nowoczesnemu regulatorowi HMC 300, z możliwością zastosowania regulatora pokojowego na każdy obieg grzewczy
- pompa ciepła zapewnia dostarczanie ciepła do temperatury -20°C stopni na zewnątrz budynku, później rolę grzewczą przejmuje dodatkowe źródło ciepła
- zdalne sterowanie pompą ciepła aplikacją Buderus EasyControl jest możliwe za pomocą modułu internetowego
- możliwość montażu jednostki zewnętrznej na ścianie budynku lub utwardzonym podłożu
- do 5 lat gwarancji
Część wewnętrzna dostępna jest w 4 wersjach do wyboru:
- moduł wewnętrzny stojący RT z wbudowanym 190 litrowym zasobnikiem c.w.u.
- moduł wewnętrzny stojący RTS z wbudowanym 184 litrowym zasobnikiem c.w.u. z wężownicą solarną
- moduł wewnętrzny wiszący RE do samodzielnej pracy
- moduł wewnętrzny wiszący RB do współpracy z innym urządzeniem grzewczym
Urządzenie posiada nowoczesny regulator HMC 300 z wyświetlaczem, kontrolujący: ogrzewanie, chłodzenie i produkcję ciepłej wody. Pompy ciepła przeznaczone są do budynków mieszkalnych lub niewielkich obiektów komercyjnych.
– pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej
- pobór energii z powietrza – bezpłatne i ekologiczne źródło ciepła
- współczynnik efektywności COP do 4,3 oznacza, że z 1 kWh energii elektrycznej może wytworzyć aż ponad 4 kWh energii cieplnej
- łatwa i prosta obsługa dzięki czytelnemu wyświetlaczowi LCD
- elektroniczny regulator pozwala na programowanie godzin pracy pompy ciepła, dezyfekcji termicznej oraz kontrolę zużytej energii
- podgrzewanie wody nawet do 60°C, bez grzałki
- warstwowe podgrzewanie wody w zbiorniku powoduje równomierne rozkład temperatury w całej objętości
- łatwy montaż hydrauliczny i elektryczny (przewód elektryczny z wtyczką w dostawie)
- obudowa pozwalająca na podłączenia kanałów powietrznych, dzięki czemu powietrze można pobierać z innych pomieszczeń
- praca urządzenia przy różnych temperaturach powietrza
- automatyka sterująca pozwala na współpracę z dowolnym kotłem grzewczym, instalacją solarną; niezależnie umożliwia ona wykorzystywanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych
- wbudowana w zasobnik c.w.u. wężownica, pozwalająca na podłączenie hydrauliczne z innymi źródłami ciepła np. dowolnym kotłem, instalacją solarną
- emaliowany zasobnik zabezpieczony anodą antykorozyjną
- wbudowany dogrzewacz elektryczny o mocy 2 kW
- możliwość rozłączenia pompy ciepła i zasobnika do celów transportowych
- wysoka jakość wykonania, nowoczesny wygląd
- do 5 lat gwarancji
kominki
– kominki tradycyjne
– kominki z płaszczem wodnym
– systemy kominowe do odprowadzania spalin
zasobniki ciepłej wody
– Ogrzewacze elektryczne
to gwarancja szybkiego dostępu do ciepłej wody użytkowej, przez całą dobę. Zbiornik o pojemności do 140 litrów zapewnia wysoki komfort użytkowania dla całej rodziny.
– Wymienniki z jedną wężownicą spiralną
dostarczają ciepłą wodę użytkową dzięki współpracy z różnymi typami kotłów c.o. Opcjonalnie zasilane przez komplet elektryczny GE z grzałką, mogą pracować samodzielnie. Nie wymagane jest wtedy zasilanie z kotła c.o. Zabezpieczenie termiczne wymienników grubą warstwą izolacji gwarantuje wysoką wydajność i niskie koszty eksploatacji. Modele o pojemnościach od 80 do 1500 litrów, dostępne opcjonalnie w kolorowych obudowach, umożliwiają dobór wymiennika do każdej inwestycji.
– Wymiennik z dwiema lub trzema wężownicami
odnawialna, czysta energia słoneczna zapewnia nieograniczone i bezpłatne źródło ciepła. Stosowana do ogrzewania wody użytkowej gwarantuje znaczną oszczędność kosztów. Wymiennik pionowy, wyposażony w, dedykowane do układów słonecznych, wężownice spiralne pozwala zamienić tę czystą energię w nawet 1500 litrów ciepłej wody. Wspomagany pracą dodatkowych źródeł ciepła gwarantuje najwyższą wydajność przez cały rok. Pracę kolektorów słonecznych, potrzebną do ogrzania wody, może standardowo wspierać kocioł c.o., a w wymienniku z 3 wężownicami także inne źródło np. kominek. Wydajną pracę systemu ogrzewania zapewnia opatentowana technologia ocieplenia. Bezpieczeństwo użytkowania gwarantuje stosowanie zabezpieczenia zbiornika emalią EXTRA GLASS® i anod magnezowych lub tytanowych.
– Wymienniki do pomp ciepła
wymienniki pionowe, stojące dedykowane do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Gwarantują największą wydajność cieplną i optymalne wykorzystanie zalet pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Zastosowanie możliwie dużej wężownicy podwójnie zwijanej znacznie powiększyło powierzchnię grzewczą. Wymienniki Maxi i Maxi Plus zabezpieczone emalią ceramiczną EXTRA GLASS® i zestawem anod magnezowych umożliwiają długie, bezproblemowe użytkowanie.
– Wymienniki poziome
zapewniają szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej. Zasilane z kotła c.o. gwarantują komfortowe i ekonomiczne użytkowanie. Izolowane grubą warstwą pianki, ściśle przylegającej do zbiornika, pozwalają na długie utrzymanie temperatury wody. Standardowo wymienniki poziome zabezpieczone są przed korozją emalią ceramiczną EXTRA GLASS® oraz wymienną anodą magnezową. Każdy wymiennik może być wyposażony w bezobsługową anodę tytanową oraz w komplet elektryczny GE z grzałką. Wymienniki poziome oferowane są w pojemnościach od 80 do 300 litrów.
bufory
– Zbiorniki buforowe
to niedoceniany element nowoczesnych i ekologicznych systemów grzewczych. W zależności od rodzaju i wielkości instalacji mogą pełnić różne kluczowe funkcje. Zwiększają pojemność/wydajność instalacji górnego źródła w budynkach ogrzewanych pompą ciepła, łączą kilka źródeł ciepła w jedną instalację, pełnią funkcję tzw. sprzęgła hydraulicznego, stanowią zabezpieczenie dla pompy ciepła lub „akumulują chłód”. W zależności od przeznaczenia różnią się pojemnością, wyposażeniem i wydajnością.
– Małe zbiorniki buforowe do pomp ciepła
to gwarancja bezpiecznej pracy instalacji z pompą ciepła. Pełniąc funkcję sprzęgła hydraulicznego pozwalają na stabilną pracę układu w systemie grzewczym oraz chłodzenia, co znacznie wydłuża żywotność pompy ciepła i całej instalacji. Stosowane są dla zwiększenia przepływu czynnika grzewczego przez wymiennik pompy ciepła oraz gdy wymagane jest zapewnienie czynnika grzewczego do odmrażania parownika w powietrznych pompach ciepła (poprzez tzw. odwrócony obieg).
– Zbiorniki buforowe akumulują ciepło wytworzone przez różne urządzenia grzewcze
Gorąca woda zgromadzona w zbiorniku wykorzystywana jest później do zasilania układu c.o. Pozwala to obniżyć koszty ogrzewania domu. Są niezbędnym elementem instalacji centralnego ogrzewania. Zbiornik buforowy ogranicza częstotliwość załączania kotła c.o., pompy ciepła lub innego źródła ciepła w domu a tym samym zwiększa jego trwałość. Zabezpiecza instalację przed przegrzaniem, pełni funkcję tzw. sprzęgła układu c.o. Umożliwia jednoczesne zasilanie budynku urządzeniami, które pracują w otwartym i zamkniętym układzie zasilania – może być zasilany z kilku źródeł ciepła jednocześnie, w tym kotła c.o., kominka lub pompy ciepła. Zbiorniki buforowe znajdują również zastosowanie w instalacjach do wytwarzania wody lodowej. Wydajność bufora można zwiększyć wybierając bufory z 1 lub 2 wężownicami stalowymi lub wężownicą miedzianą.
rekuperatory
Rekuperatory to urządzenia, dzięki którym mamy kontrolę nad wymianą powietrza w domu. Dzięki wymiennikowi ciepła część ciepła z powietrza wywiewanego jest odzyskiwana i przekazywana do powietrza nawiewanego.
W starych budynkach wszystkimi możliwymi nieszczelnościami wlatuje zimne zewnętrzne powietrze, potem zużyte jest usuwane przez kominy w łazienkach i kuchniach. W nowoczesnym budownictwie o niskim zapotrzebowaniu na energię, wymiana powietrza jest utrudniona, bo im większa szczelność domu, tym wyższa jest jego energooszczędność. Jest to korzystne dla środowiska i portfela, jednak może mieć to także negatywny wpływ na jakość powietrza. Dlatego zasadne jest montowanie w takich domach rekuperacji.
– rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym i obrotowym
– systemy do rozprowadzania powietrza wentylacyjnego
– rury PE, płaskie i okrągłe oraz stalowe flex
– skrzynki rozdzielaczowe
– skrzynki rozprężne
– anemostaty
kolektory słoneczne
Wykorzystują darmową energię ze słońca i zamieniają ją w energię cieplną, którą wykorzystuje się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Im droższe będą tradycyjne paliwa i prąd tym większe zyski będzie przynosić instalacja z kolektorami słonecznymi. Zwłaszcza wtedy, gdy potrzebna jest spora ilość ciepłej wody w okresie, kiedy solary pracują najbardziej efektywnie, czyli latem, przy dobrej pogodzie.
Najważniejszymi parametrami pracy kolektora słonecznego są jego moc i sprawność. Optymalny odbiór ciepła zapewnia miedziany albo aluminiowy absorber.