Rosnące ceny energii zmuszają nas do szukania oszczędności, a jej racjonalne wykorzystywanie i zmniejszenie zużycia, jest równoznaczne z ochroną klimatu. W Polsce od kilku lat zaostrzają się wymogi co do izolacyjności przegród budowlanych, a od 2017r. wszystkie nowo budowane domy będą w standardzie energooszczędnym. Na co zwrócić uwagę przy budowie domu?
Konstrukcja i ocieplenie – ponad 50% utraty ciepła
Dobrze dobrany materiał konstrukcyjny i świetnie zaizolowane ściany to podstawa. Przy obecnych cenach energii, wydaje się opłacalne ocieplać budynki znacznie bardziej, niż wymaga tego norma. Poniesione koszty zrekompensują niskie rachunki za energię, a korzyści wynikające z dobrej izolacji odczujemy także latem, uchronieni od skwaru za oknem. Podczas budowy dom narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne, a nam zależy, żeby jak najszybciej go ukończyć i wprowadzić się. Gdy ściany są wilgotne gorzej chronią przed zimnem, przyklejając izolację zatrzymamy wilgoć, utrudniając jej wydostanie się na zewnątrz. Wzrasta ilość ciepła potrzebna do ogrzania budynku w pierwszych latach od jego wybudowania – szacunkowo nawet dwukrotnie w stosunku do projektu. Żeby zminimalizować te straty dobrze jest wybierać materiały izolacyjne naturalne, paroprzepuszczalne, które pozwalają ścianom oddychać i szybciej wyschnąć. Należy także zadbać o wyeliminowanie mostków termicznych, zapomnieć o tradycyjnym ocieplaniu metodą „na placki” i unikać grubych warstw zaprawy pomiędzy elementami konstrukcyjnymi.
Wentylacja – około 30% utraty ciepła
Świeże powietrze to podstawa komfortu. Dzięki odpowiedniej jego cyrkulacji w domu nie gromadzą się zanieczyszczenia, grzyby i pleśnie nie mają warunków do rozwoju, a my rzadziej chorujemy. W tradycyjnych budynkach przez nieszczelności świeże powietrze napływa do wnętrza w niekontrolowanej ilości, a wentylacja naturalna często działa odwrotnie niż powinna – zamiast usuwać zużyte powietrze zaciąga je z zewnątrz, często z obszaru gdzie wyrzucane są również spaliny z kotłów c.o. Wówczas nie dość, że zimno w domu, to rośnie ryzyko zatrucia. Warto zainteresować się rekuperacją. Połączona z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC) daje w budynku przyjazny mikroklimat – zimą zużyte powietrze dzięki wymiennikom ogrzewa to z zewnątrz, a latem system pobiera powietrze zewnętrzne z GWC, w którym temperatura utrzymuje się na stałym optymalnym poziomie, niezależnie od temperatury za oknem.
Ogniwa fotowoltaiczne
Ta forma wykorzystania energii promieniowania słonecznego staje się coraz bardziej popularna i coraz tańsza. Energię wytworzoną w ten sposób możemy na bieżąco zużywać lub sprzedawać, zapewniając sobie niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Warto wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna nie generuje żadnych kosztów – od czasu jej zainstalowania jest całkowicie darmowa.
Możliwości zmniejszenia zużycia energii w obszarze mieszkalnictwa jest wiele. Od odpowiedniego zaprojektowania, przez właściwe zbudowanie, po racjonalną eksploatację. Trzeba pamiętać również, że buduje się raz – na lata, a poniesiony raz koszt może nam zaoszczędzić wydatków w przyszłości. Dlatego warto budować z głową.